Ako na zdravý pohyb pri starostlivosti o dieťatko?

Bolesti pohybového aparátu, ktoré sú spojené s manipuláciou s dieťatkom, sa v dnešnej dobe vyskytujú čoraz častejšie. Je prirodzené, že mamičky venujú zvýšenú pozornosť tomu, aby bolo o ich dieťa postarané vo všetkých smeroch. Na čo však zabúdajú, je to, aby sa zamerali a starali aj o seba.

Každá manipulácia s dieťatkom by mala byť bezpečná, ako pre dieťa, tak aj pre mamičku. Ide o bežné denné úkony a pohyby, ktoré sa opakujú niekoľkokrát za deň, ako napríklad uspávanie, kojenie, prebaľovanie a iné. Pri každej z týchto činností je veľmi dôležité, aby matka vykonávala pohyb správne a chránila sa tak pred možnými úrazmi alebo bolesťami pohybového aparátu.

V rámci fyzioterapie vychádzame z metódy nazývanej – Škola chrbta. Ide o súhrn dôležitých zásad pri prevencii bolesti chrbtice, ktoré sa vyskytujú pri bežných denných činnostiach. Zároveň je aj hlavným faktorom pre zachovanie zdravého pohybu pri starostlivosti o dieťa.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je shutterstock_233859859-1024x897.jpg

AKÉ SÚ ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ ZDRAVÉHO POHYBU?

Pri každodennej starostlivosti o dieťatko si musíme dávať pozor na:

  1. Zdvíhanie dieťatka

Pri zdvíhaní je veľmi dôležitým pravidlom zdvíhať dieťa z pozície drepu. To znamená, že mamička by sa mala opierať o obe nohy rovnocenne a vyvíjať pohyb cez nohy. Počas celého pohybu by mal byť chrbát vzpriamený a dôležité je vyhýbať sa rotáciám. 

  1. Pokladanie dieťatka

Pri pokladaní dieťatka by sa mala mamička snažiť počas celého pohybu udržiavať vystretý chrbát, zachovávať si aktivitu medzilopatkových svalov a nehrbiť sa. Pohyb je vedený z bedrových kĺbov, pričom drieková chrbtica by sa nemala ohýbať a kolená by mali byť mierne ohnuté.

  1. Uspávanie

Ide predovšetkým o opakovaný pohyb, ktorý je vykonávaný v rotácii, čo má za následok zranenia najmä v oblasti driekovej a krčnej chrbtice. Predísť týmto ťažkostiam môžete vďaka striedaniu strán pri držaní dieťaťa, udržovaniu vzpriamenej chrbtice a vyhýbaniu sa nadmernej rotácii.

  1. Prebaľovanie

Počas prebaľovania je mamička najčastejšie v predklone, pričom trpí hlavne drieková časť chrbtice. Dôležité je preto počas prebaľovania udržiavať pozíciu podrepu, aby sme znížili tlak váhy tela na chrbticu a rozložili ju viac do dolných končatín. 

Každá z týchto aktivít predstavuje nevyhnutnú súčasť starostlivosti o dieťa. Pri nesprávnom a najmä opakovanom vykonávaní sa skôr či neskôr objavia bolesti pohybového aparátu. Preto je dôležité pri akýchkoľvek ťažkostiach vyhľadať fyzioterapeuta. 

Aktívne cvičenie pod dohľadom fyzioterapeuta je zamerané – okrem edukácie o zdravom vykonávaní pohybu – aj na cielenú terapiu, posilnenie oslabeného svalstva a aktiváciu bránice pomocou dychových cvičení. 

V Klinike ReFit sa v takýchto prípadoch zameriavame na presnú diagnostiku vzniknutých bolestí, ich cielené odstránenie, pohybovú edukáciu mamičiek a zlepšenie prevencie pred inými možnými zraneniami prostredníctvom ergonomických zásad

Autor: Mgr. Marcel Duda, hlavný fyzioterapeut Kliniky ReFit