Ako správne dýchať?

Určite si viete predstaviť, ako dýcha malé bábätko pri spánku. Zdvíha sa mu bruško pri nádychu a klesá pri výdychu. Toto je prirodzené dýchanie, ktoré sme kedysi vedeli všetci. Teraz sa ho však musíme znovu učiť.

Znie to zvláštne, že sa musíme nanovo učiť dýchať a hýbať. Niečo, čo sa zdá byť tak prirodzené, sa vplyvom súčasného životného štýlu stráca a vytvárame si nevedomky nesprávne návyky a vzorce.

Práve preto je dôležité podporiť správne návyky u detí úplne od malička, aby boli počas života zdraví jedinci, ktorí vedia správne používať svoje telo a dych, narábať s pocitmi, ktorí sa vedia prejaviť. Ktorí vedia plnohodnotne žiť.

Dych je prejavom životnej sily v nás. Sprevádza nás od momentu zrodenia po smrť. Napriek tomu ho berieme ako samozrejmosť. Viete správne dýchať? Viete ako dych súvisí s emóciami? S náladou, únavou a energiou?

Hlboký dych je prejavom pokojného stavu, zatiaľ čo človek v strese a zhone často dýcha plytko a rýchlo. Je úplne normálne a prirodzené dýchať v stave stresu rýchlo. Ak sme však v strese celý deň, náš sympatický nervový systém je prestimulovaný. Môže sa to prejaviť aj na našej horšej nálade, vzťahoch, alebo problémom so spánkom. Preto je dobré vnímať sa počas dňa: ako sa mám, ako sa cítim, a ako sa mi dýcha? Pozorovanie nám slúži k tomu, že v momente, kedy dýcham plytko, no nemám na to úplný dôvod, sa môžem na chvíľku zastaviť a dať si napríklad 5 hlbokých dychov.

Dych si všímajte na sebe, ale aj na detičkách. Aby ste „trénovali“ plnší dych, môžete vyskúšať spolu zopár jednoduchých cvičení (nižšie v článku), ktoré zabavia nielen ich, ale veríme že aj vás. 

Ako správne dýchať?

Dýchanie sa vždy deje do pľúc. Avšak to, koľko vzduchu a kyslíka do nich nasajeme, závisí od pohybu našej bránice (tá je napojená na spodnú časť hrudného koša). Preto sa učíme dýchať „akoby do brucha“ alebo do spodnej časti hrudného koša, lebo vtedy sa bránica (ako hlavný dýchací sval) správne zapája, a umožňuje nám plne dýchať. Keď takto dýchame – máme viac energie počas dňa, čistejšiu a koncentrovanejšiu myseľ, lepší metabolizmus a uvoľnenejšie svalstvo.

„Skúste teda dýchať s predstavou, že sa vaša spodná časť hrudného koša rozpína do strán s nádychom, a s výdychom sa zas uvoľní naspäť. Pomáha aj predstava, že brucho sa rozpína ako balón s nádychom a s výdychom sa zas uvoľní. Vždy ale dbajte na rozpínanie spodných rebier a uvoľnených ramenách.“ hovorí Andrejka, www.peniakova.com 

Cviky od Andrejky

Tu je pár cvikov z jógy pre deti, kde k dychu zapojíte aj hlas. Tieto cviky uvoľňujú emócie a prebytočné napätie. Je skvelé ich robiť spolu s deťmi, ako vzájomnú relaxačnú a prepájaciu aktivitu.

Cvik LEV 

Sadni si na päty. Dlane polož na zem, prsty roztiahnuté ako pazúre. Zhlboka sa nadýchni a s výdychom vyplaz jazyk čo najviac von a dolu, zatiaľ čo oči vyplešťíš nahor. S výdychom môžeš pridať rev ako lev, alebo aspoň nejaký výraznejší uvoľňujúci zvuk.

Cvik LEV

Cvik HAD

Ľahni si na brucho. Rukami sa vytlač s nádychom od zeme tak, že pupok bude posledný bod v spojení so zemou. S výdychom vráť trup zase na zem tak, že vydychuješ písmeko „S“.

Cvik HAD

Cvik STROM

Postav sa na kolená, ruky zodvihni k nebu ako korunu stromu. Nadýchni sa a vydychuj cez šepot „FUUU“, akoby do stromu fúkal vietor. Pritom pohupuj rukami zo strany na stranu, akoby sa koruna stromu vlnila s vetrom.

Cvik STROM

Cvik BALÓN

Predstav si, že máš v brušku balón, ktorý sa s nádychom nafukuje a s výdychom sfukuje. 

Cvik BALÓN

Na cvičenie si vyhraďte pravideľný čas a cvičte spolu s detičkami.

Andrejka je lektorkou Baby Balance v Bratislave, aj inštruktorkou cvičení Pilates a Mindfulness Yoga v Bratislave. Andrejkine cvičenia nájdete na jej webe www.peniakova.com , facebooku , instagrame či https://about.me/peniakova